Vaillant Montaj ve Tesisat

1 Balkonun kapatılması veya kombinin özel bir muhafaza içine alınmasını gerektirmeden balkonda kullanılabilecek kombi var mıdır?

 

Vaillant’da açık balkonlarda kullanıma uygun özel Balkon Tipi kombi cihazları mevcuttur. Kombi modellerimiz arasındaki balkon tipi cihazlar -6 dereceye kadar çalışabilmekte, Aksesuar ilavesi ile çalışma ısısı -20 dereceye kadar da düşürülebilmektedir. Bu tip cihazların kullanılması durumunda, balkonların kapatılmasına veya kombinin bir kabin içerisine alınmasına gerek yoktur.

 

2 Yoğuşmalı cihazların folyosuz plastik boru ile yapılmış tesisatlarda kullanılması ne gibi sakıncalar doğurur? Hangi tip borular ile kullanılmalıdır?

 

Folyosuz plastik borularda oksijen geçirgenliği fazla olduğundan oksijen difüzyonuna bağlı olarak oluşabilecek çamurlaşma cihazın eşanjörlerin de tıkanmaya yol açabilir. Bu sebepten dolayı folyosuz plastik tesisatın ek bir eşanjör ve diğer aparatlarla cihazdan ayrılması uygun olacaktır. Bu işlem cihaz ömrünü artırmaya yöneliktir. Bu tip cihazlar ile birlikte tesisatta en tercih edileni ve en uygun olanı bakır boru kullanılması olmakla birlikte plastik boru kullanımında ise, oksijen bariyerli olmasına dikkat edilmelidir.

 

3 Merkezi sistemlerde yapılacak olan yeni doğalgaz yakıtlı kazanların adapte edileceği bacalara çelik muhafaza yapılması gerekli mi?

 

Evet. Gaz kuruluşlarının şartnamelerine göre, mevcut bacanın içine uygun çapta çelik baca yapılmalıdır.

 

4 Merkezi sistemden bireysel sisteme dönüş yapıldığında var olan radyatörlerimi kullanabilir miyim?

 

Kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cihaza herhangi bir zarar gelmemesi için radyatörlerin iç temizliğinin yapılması ve tesisatın komple temizlenmesi gerekmektedir.

 

5 Radyatörlerin montajında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

Isıtma cihazından elde edilen ısı, sıcak kalorifer suyu vasıtası ve boru tesisatının içinden geçerek radyatörlere ulaşır. Isı radyatör cidarlarından akış ve yansıma yoluyla odaya verilir.

Sıcak ısıtma alanlarında hava ısınınca hafifler ve yükselir, soğuk pencere yüzeylerinde ise soğur ve aşağı iner. Bu hava hareketi, pencere aralıklarından giren soğuk dış hava ile desteklenmektedir. Radyatörler bu nedenle pencere altlarına yerleştirilir. Yükselen sıcak hava (konveksiyon) soğuk havayı beraberinde yukarı doğru iter ve soğuk havanın zemine ulaşmasına engel olur.

Radyatörler pencere altlarına değil de iç duvarlara yerleştirilirse, soğuk ve sıcak havanın aynı yönde sirkülasyonu nedeniyle odanın tabanı soğuk, tavanın hemen altı sıcak olur.

Radyatörlerin dolu ağırlığı göz önüne alınarak, taşıyıcı konsolların duvara sağlam tutturulması gereklidir.

Radyatörler, duvar önüne, cam mesnedinin önüne veya bir pencere çukuruna monte edilebilir. Pencere çukuruna monte edilen radyatörlerin alt, üst ve duvar tarafı boşlukları standartlara uygun mesafede bırakılmalıdır. Pencere çukuruna monte edilen radyatörlerin, vana ve purjörlerinin buraya sığması için yeterli mesafenin olması gereklidir.

Radyatörün girişinde bir ayar vanası, dönüşünde ise rekorlu bağlantı olması gerekir. Dönüşteki rekorlu bağlantının reglaj ayarlı vana olması tavsiye edilmektedir.

Radyatör girişinde termostatik vana kullanılmış ise, termostatik vana üzerinden hava sirkülasyonu sağlanmalı ve önüne engel konulmamalıdır.

Radyatörlerde biriken havanın alınabilmesi için radyatörde bir hava alma purjörü olmalıdır. Havanın bu purjör tarafında toplanması için, radyatörün purjör tarafı % 2’lik bir eğimle yukarıda kalacak şekilde monte edilmelidir.

Radyatörlerin önü eşyalar ile (örn. Koltuk, perde vb.) kapatılmamalıdır. Radyatörler herhangi bir kaplama içine alınmamalı ve direk üstlerine mermer konmamalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

top