Kombi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar veriniz. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayınız.

 

Kendiniz ve aileniz için çok önemli olan kombi cihazının güvenlik ve emniyet sistemlerini araştırınız

  • Kombi cihazı ISO 9002 ve TSEK standartlarına sahipmi?

Hem ısınmanız da hem de sıcak su kullanımız da sıkça kullanacağınız kombi cihazı Ekonomik mi?

 

Satış sonrası hizmetlerine dikkat ediniz. Servis ve yedek parça hizmeti olmayan hiçbir mamülden memnun olamazsınız. Firmaların cihazlar için verdikleri garanti ve sigortaları inceleyiniz.

 

  • Cihazın dış görüşüne bakmayınız. Dış kapağı açtırıp cihazın içerisine bakınız. En kaliteli malzeme kullanılmış, en uzun ömürlü, ömür garantisi en yüksek, sizi içi ve dışıyla tatmin eden cihazı seçiniz.
  • Cihazı çalışır halde görmeye gayret ediniz
  • Çalışırken cihazın sesini dinleyiniz. (sessiz olması çok önemlidir.)
  • Alev boyunu ve alev modülasyonunu, emniyet sistemlerini kontrol ediniz.
  • Pompa çalışmadan gaz yolunun açılıp açılmadığını inceleyiniz.
  • Ateşleme sistemini (elektronik ateşleme olması önemlidir) inceleyiniz. Otomatik kontrol setleriyle hem tasarruflu kullanım hem de konforlu bir kullanım sadece elektronik ateşlemeli kombilerde mümkündür. Ayrıca sürekli pilot alev sarfiyatı olmadığından daha tasarrufludurlar.
  • Kombinin en önemli elemanı olan ısı eşanjörünü inceleyiniz.
  • Cihazınız LPG (tüpgaz) ve doğalgaz ile çalışabiliyor mu? Dönüşümleri kolayca yapılabiliyor mu?

Kombi cihazı çevre dostu mu? Çevreye zararlı azot oksitlerin emisyon oranı düşük mü?

Cihazı yetkili bayiden alarak mutlaka yetkili bayi ye monte ettiriniz. Unutmayınız ki yetkili bayiler bu konuda özel olarak eğitilmişlerdir. Yetkili bayiler olabilecek montaj hataları mevcut ise gidermekle yükümlüdürler. Aksi takdirde her marka cihazın montajında dikkat edilecek birkaç püf noktanın ihmalinde hem sistem hem de cihazda maliyeti çok fazla olabilecek arızalar meydana gelecektir.

Firma yetkilisi ve ustalarının sertifikalı olup olmadığına bakınız.

Cihazların sadece fiyatına bakmayınız. Unutmayınız ki, fiyatı belirleyen malzeme kalitesi ile hizmetin kalitesidir. Cihaz fiyatının, üzerindeki malzeme ve emniyet düzeneklerinin kalitesiyle; verilecek yedek parça ve servis güvencesiyle; cihazın tasarruflu, uzun olmasıyla orantılı olmasına dikkat ediniz. Ucuz olanı değil, kullandıkça size ucuza gelecek olanı seçiniz.

 

Firmanın yetkili servisleri dışında kesinlikle cihazlara müdahale ettirmeyiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

top